انتخاب CPU مناسب برای سرور

هنگام خرید پردازنده سرور اچ پی، باید سخت افزار را انتخاب کنید. نکته مهم این است که نوع پردازنده (CPU) مورد نظر خود را در نظر بگیرید.

چگونه بهترین CPU را برای خود انتخاب کنیم؟ CPU سرور که پردازنده سرور است، هسته محاسباتی و کنترلی سرور محسوب می‌شود. مسئولیت دریافت و اجرای دستورالعمل‌ها، پردازش اطلاعات و انجام وظایف را بر عهده دارد. هر چه یک سرور پردازنده‌های بیشتری داشته باشد، کارآمدتر می‌تواند کار کند و دستورالعمل‌های بیشتری را می‌تواند در زمان کمتری اجرا کند. بنابراین، پردازنده را «مغز» سرور نیز می‌نامند و شاخص اولیه برای اندازه گیری عملکرد سرور است.

اهمیت CPU سرور در مرکز داده و رایانش ابری
با توسعه قوی رایانش ابری، الزامات IDC (مراکز داده اینترنتی) برای پردازنده‌های سرور نیز در حال افزایش است. هنگامی که یک پردازنده سرور با قدرت محاسباتی بالاتر، عملکرد پایدارتر و قیمت پایین‌تر راه اندازی می‌شود، توجه بسیاری از کاربران مرکز داده را به خود جلب می‌کند. دلیل آن در واقع ساده است: چه درصدی از بهبود عملکرد یا کاهش هزینه باشد، انباشته شدن بسیاری از سرورها در یک مرکز داده رقم بسیار شگفت انگیزی است.

پردازنده‌های خانواده Xeon معمولاً برای استفاده در سرورها در نظر گرفته شده‌اند. با توجه به تعداد هسته های زیاد و قدرت پردازشی بالا، این پردازنده ها می‌توانند تعداد زیادی از دستورات پردازشی ارسال شده توسط کاربران متصل به سرور را پشتیبانی کنند. به همین دلیل سی پی یو Xeon گزینه مناسبی برای بازی به نظر می رسد. زیرا بازی‌های امروزی به پردازنده های بسیار سنگینی نیاز دارند.
پردازنده‌های زئون برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ به صورت تعبیه شده مورد استفاده قرار گرفتند. در سال ۲۰۰۵ به صورت تجاری در سرورها استفاده شد و هنوز هم در نسل ها و مدل‌های مختلف توسط برند قدرتمند اینتل در حال توسعه و ارائه می باشد.
در سرورهای HPE پردازنده‌ها بر اساس نسلشان به چند دسته تقسیم می شوند. به عنوان مثال: سرورهای نسل هفتم از سری پردازنده‌های Xeon X, L, E اینتل، نسل هشتم از اینتل Xeon E5-2600 V1، سری پردازنده‌های V2، نسل نهم از Intel Xeon E5-2600 V3، V4 و پردازنده‌های نسل ۱۰ اینتل زئون جدید هستند. پلاتین، طلا، همچنین از نقره و پردازنده‌های برنز استفاده می‌کنند.
HPE سرورهای خود را به گونه‌ای طراحی کرده است که سوکت‌های پردازنده آن‌ها تنها از پردازنده‌های خاصی پشتیبانی می‌کنند و با نسل‌های قبلی و آینده پردازنده‌ها ناسازگار هستند.

سی پی یو سرور اچ پی