پاور سرورهای اچ پی

پاور سرور اچ پی یا منبع تغذیه اچ پی محفظه ای فلزی است که برق مورد نیاز تجهیزات داخل سرور را تامین می کند. آنها می توانند ولتاژها و جریان های مختلفی را از یک ورودی ولتاژ و جریان ثابت تولید کنند. برق از فناوری سوئیچینگ ولتاژ برای تبدیل جریان ورودی AC به ولتاژهای DC پایین و پایدار استفاده می کند.
هرچه طراحی پاور سرور دقیق تر و اساسی تر باشد، مصرف برق کمتری دارد. لازم به ذکر است که این قطعات نسبت به سایر قطعات سرور دارای طول عمر کمتری هستند زیرا در معرض نوسانات برق و فشارهای کاری زیاد قرار دارند.
همانطور که گفته شد دلیل کوتاه بودن عمر پاور سرور نوسانات برق و فعالیت زیاد آن است که باعث داغ شدن بیش از حد منبع تغذیه و در نهایت آسیب دیدن قطعات آن و یا گاهی خاموش شدن و راه اندازی مجدد سرور یا ذخیره سازی می شود. البته هیت سینک ها برای انتقال حرارت از منبع تغذیه، فن ها و قطعات الکتریکی داخل آنها (ترانزیستورها، مقاومت ها و …) و کاهش دمای دستگاه قرار می گیرند.
به طور معمول، یک یا چند منبع تغذیه برای تغذیه سرور HP و سایر تجهیزات جانبی مورد نیاز است. حتی سرویس‌های ارزان‌قیمت به حجم بیشتر و مصرف انرژی بیشتر برای دفع گرمای بیشتر نیاز دارند. و مصرف برق دستگاه را افزایش می دهد، اما در سیستم برگ از منبع تغذیه مرکزی برای کل خودرو استفاده می شود.
این منبع را می توان در یک شاسی نصب کرد یا به عنوان منبع تغذیه سرور جداگانه به چندین شاسی متصل کرد. این امر نیاز به منابع انرژی بزرگ برای ایجاد پایداری را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین با توجه به استفاده روزافزون از سیستم های تیغه ای، پاورهای یو پی اس که مخصوص این سیستم ها طراحی شده اند به عنوان یو پی اس تیغه ای نام گذاری و مورد استفاده قرار می گیرند.

پاور سرور اچ پی

ولتاژهای مختلف منبع تغذیه سرورهای اچ پی

پاور سرور اچ پی بر مبنای ولتاژ‌هایی که ارائه می‌دهند، طبقه‌بندی می‌شوند، زیرا هر کدام از این ولتاژها کاربردی متفاوت دارند. عملکرد این پاورها تقریبا مشابه با عملکرد پاور کامپیوترهای عادی است. این ولتاژ‌ها به شرح زیر هستند:
ولتاژ ۵+ ولت: این نوع ولتاژ توسط تمام مادربردها، مدارها و وسایل جانبی کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و رنگ سیم های آن قرمز است.
ولتاژ ۱۲+ ولت: موتور هارددیسک و وسایل مشابه با آن از این ولتاژ استفاده می‌کنند. سیم آن نیز معمولاً زرد رنگ است و گاهی اوقات به رنگ قرمز نیز دیده می شود.
ولتاژ دهی ۵- و ۱۲- ولت: این دو ولتاژ در کامپیوتر های قدیمی وجود داشت، اما در حال حاضر در منبع تغذیه سرور ها نصب می‌شوند. این دو دارای جریانی کمتر از یک آمپر هستند.
ولتاژ ۳,۳+ ولت: CPU های جدید از ولتاژ ۳,۳ ولت استفاده می‌کنند، در صورتی که از CPU های قدیمی از ولتاژ ۵+ استفاده می‌کردند. سیم آن نیز نارنجی است.