تنظیمات PXE Boot برای سرورهایی که UEFI را پشتیبانی می‌کنند.

زمانیکه سرور برای UEFI Boot Mode پیکربندی شده باشد، PXE سرورها بایستی با یک UEFI Boot image پیکربندی شوند. برای ماشین‌های X64 EFI نیازمند این هستید که در DHCP Servers پشتیبانی از X64 EFI DHCP Boot requests پیکربندی شده باشد.

 • زمانیکه VMware در حالت UEFI Boot Mode اجرا می‌شود بایستی UEFI Optimized Boot فعال شده باشد.
 • زمانیکه سرور در حالت UEFI Boot Mode می‌باشد هیچ مدیای Bootای با حالت نصب Legacy OS اجرا یا بوت نخواهد شد. این قضیه شامل DOS Targets و ویندوز یا لینوکس سیستم‌هایی می‌باشد که در حالت Legacy Bios Boot نصب می‌شوند. عکس این قضیه صادق است برای سرورهایی که در حالت Legacy Bios Boot Mode باشند، مدیاهای UEFI OS را نمی‌تواند اجرا کند.

کدام یک از ابزارها در سرورها بصورت آنلاین و یا آفلاین در دسترس می‌باشند؟

ابزارهایی که هم بصورت آنلاین و هم بصورت آفلاین می توانند در دسترس باشند:

 • Active Health System
 • HPE Ilo5
 • HPE Smart Storage Administrator
 • iLO RESTful API
 • intelligent Provisioning
 • Service Pack for Proliant
 • Smart Update Manager

ابزارهایی که فقط در حال آفلاین در دسترس می‌باشند:

 • UEFI System Utilities

ابزارهایی که فقط آنلاین در دسترس می‌باشند:

 • Scripting Toolkit For Windows and Linux

منظور از حالت آنلاین یعنی سیستم عامل بالا و در حالت سرویس‌دهی باشد، منظور از آفلاین یعنی سرور برق داشته باشد و در حالتی باشد که وارد بالا آمدن سیستم عامل نشده باشد.

Server ModeSoftware Or Configuration Utility
Online And OfflineActive Health System
Online And OfflineHPE iLO 5
Online And OfflineHPE Smart Storage Administrator
Online And OfflineILO RESTful API
Online And OfflineIntelligent Provisioning
OnlineScripting Toolkit For Windows and Linux
Online And OfflineService Pack For Proliant
Online And OfflineSmart Update Manager
OfflineUEFI System Utilites

منظور از Active Health در سرورهای HPE چیست ؟

Active Health System Viewer:  

Active Health System Viewer یا به اختصار AHSV یک ابزار آنلاین می‌باشد جهت خواندن، تشخیص و حل مشکلات سرورها با سرعت بالا، با آپلود کردن فایل خروجی آن با پسوند AHS در سایت مرتبط آن، AHSV اقدامات تعمیری توصیه شده از HPE را برپایه تجربیات این شرکت ارائه می‌دهد.

AHSV توانائی‌های ذیل را فراهم می‌کند:

 • Read Server Configuration information
 • View Drive / Firmware inventory
 • Review Event Logs
 • Respond to Fault Detection Analytics alerts
 • Open new and Update existing Support cases

Active Health System

سیستم Active Health System با نظارت و ذخیرۀ تغییرات در منابع سخت افزاری و پیکربندی سیستم موارد ذیل را در اختیارتان قرار می‌دهد:

 • Continuous health Monitoring of over1600 System Parameters
 • Logging of all configuration Changes
 • Consolidated Health and Service alerts with precise time stamps
 • Agentless Monitoring that does not affect application Performance

Active Health System Data Collection:

سیستم Active Health اطلاعات، فعالیت‌های مالی مشتریان، پرسنل یا همکاران شما را جمع آوری نمی‌کند. به عنوان مثال مواردی که جمع آوری می‌شود:

 • Server Model and Serial Number
 • Processor Model and Speed
 • Storage Capacity and Speed
 • Memory Capacity and Speed
 • Firmware/BIOS and driver Version and Settings

لازم بذکر است سیستم Active Heath باعث خرابی یا تغییر اطلاعات سیستم عامل نخواهد شد.

Active Health System Log:

اطلاعات جمع آوری شده توسط سیستم Active Health در صفحۀ Active Health System Log ذخیره می‌شود. اطلاعات (لاگ‌ها) بصورت کاملاً امن و ایزوله از سیستم عامل و جدا از اطلاعات مشتری ذخیره می‌شوند. منابع سرور جهت جمع آوری و ثبت اطلاعات سیستم Active Health استفاده نخواهد شد.

زمانیکه Active Health System Log پر شود، اطلاعات جدید برروی اطلاعات قدیمی نوشته می‌شوند. کمتر از ۵ دقیقه طول می‌کشد تا فایل لاگ Active Health را دانلود کنید و آن را جهت حل مشکلات بوجود آمده به پشتیبانی فنی شرکت ارسال نمائید و آن‌ها توسط آن فایل می‌توانند اشکالات فنی و احتمالی را به شما منتقل کنند.

HPE ilo5 چیست؟

iLO5 یک پردازنده متصل به مادربورد که جهت کارهای مدیریتی از راه دور می‌باشد و برروی سرورهای پرولینت و ماژول‌های محاسباتی Synergy در دسترس می‌باشد.

iLO5 امکان نظارت و کنترل سرورها را از راه دور امکان پذیر می‌کند. امکان مدیریتی iLO یک ابزار پرقدرت می‌باشد، که راه کارهای متنوع و چند گانه‌ای را جهت پیکربندی، بروزرسانی، نظارت و تعمیر سرورها از راه دور را فراهم می‌کند. iLO نسخه استاندارد (پیش فرض) که بصورت پیش فرض برروی سرورهای HPE وجود دارد بدون هیچ هزینه ولایسنسی خاص ارائه می‌شود. لازم بذکر است جهت دسترسی به امکانات مدیریتی پیشرفته، کنسول از راه دور و ویژگی‌های امنیتی جدید بایستی لایسنس پیشرفته (Advance) iLO5 خریداری شود و برروی iLO5 Standard اعمال شود.

 

iLO Amplifier Pack چیست ؟

iLO Amplifier Pack یک ابزار پشرفته جهت فهرست کردن دارایی‌های سرورها، بروزرسانی فریمورها و درایوهای آن‌ها می‌باشد که با فعال شدن قابلیت اکتشاف سریع می‌تواند فهرستی با جزئیات بروز‌رسانی فریمورها و درایورهای سرورهای اکتشاف شده که باید همۀ iLOها به نسخه Advance ارتقاء یافته باشند را ارائه می‌دهد. (که بتوان بصورت دسته‌ای و با سرعت بالا فریمورها و درایورهای سرورها را انجام داد).

iLO Amplifier Pack ابزاری بسیار پرقدرت می‌باشد جهت جستجو و اکتشاف سریع سرورها و فهرست کردن هزاران سرور پشتیبانی شده با هدف بروزرسانی فریمور و درایور آن در اندازه‌های بزرگ.

این ابزار رایگان می‌باشد و می‌توانید از سایت HPE آن را دریافت نمائید و در سایت سازمان آن را بصورت یک LOM، راه اندازی کنید و سرورهای دیتاسنتر را دسته‌ای بروزرسانی نمائید.

ابزار رابط RESTful چه کاری انجام می‌دهد؟

ابزار RESTful interface Tool یا iLO REST یک ابزار اسکریپت بیس می‌باشد که انجام وظایف مدیریتی برروی سرورهای HPE را بصورت اتوماتیک انجام می‌دهد. این ابزار همچنین دستورات (Commands) بسیار ساده ای دارد، که یکی از مزایای iLO RESTful API می‌باشد.

شما همچنین می‌توانید این ابزار را برروی کامپیوتر خود نصب کنید، جهت استفاده از راه دور یا بصورت محلی برروی خود سرور (که دارای سیستم عامل ویندوز یا لینوکس باشند) قابل نصب می‌باشد.

ابزار RESTful interface Tool همچنین در حالت‌های interactive mode ، Scriptable Mode و  File-Based Mode مثل ابزار CONREP در دسترس می‌باشد، که می‌تواند باعث کاهش زمان اتوماتیک وظایف شود.

IML یا Integrated Management Log چیست؟

IML مجموعه‌ای از هزاران رخداد ذخیره شده می‌باشد که بصورت فرم‌های آسان برای مشاهده ذخیره می‌شوند. این ابزار رخدادها یا Eventها را به ترتیب و با برچسب زمان یا لحظه ذخیره می‌کند. جهت مشاهدۀ رخدادهای اتفاق افتاده در IML چندین روش وجود دارد.

روش‌های دسترسی و مطالعه رخدادهای IML:

 1. از طریق HPE SIM
 2. از طریق UEFI System Utilities
 3. از طریق Embedded UEFI Shell
 4. از طریق Intelligent Provisioning
 5. از طریق iLO Web interface

شما می‌توانید رخدادهای اتفاق افتاده از قبیل خرابی قطعات، تغییرات در قطعات، مسائل امنیتی و هر مورد دیگری که در سرور اتقاف افتاده باشد را از طریق IML مشاهده کنید.

Intelligent Provisioning چیست ؟

Intelligent Provisioning یک ابزار راه‌اندازی تک سرور می‌باشد، که بصورت مستقل (embedded) برروی سرورهای پرولینت و ماژول‌های محاسباتی Synergy نصب می‌باشد. این ابزار راه‌اندازی سرور را ساده می‌کند، همچنین یک راهکار استقرار استوار و قابل اطمینان برای سرورها می‌باشد. نسخه‌های intelligent Provisioning 3.30 و به بعد نرم افزار راه‌اندازی سریع را دارا می‌باشند(Rapid Setup Software)  در زمان مرحله Post سرور و بعد از زدن کلید F10 جهت ورود به ابزار Intelligent Provisioning می‌توانید بین دو گزینه زیر یکی را انتخاب کنید :

Intelligent Provisioning یا HPE Rapid Setup Software Mode بعد از اینکه وارد هر کدام از حالت‌های فوق شدید بایستی جهت استفاده از سرور و بالا آمدن سیستم عامل مجدد ری استارت کنید. از طریق این ابزار می‌توانید جهت نصب سیستم عامل و یا بروزرسانی سرور از طریق SPP نیز اقدام کنید. SPP یا Service Pack for Proliant یک نرم افزار جامع می‌باشد که توسط آن می‌توانید فریمورها و یا درایوهای قطعات سرور‌های پرولینت و Blade سرورها و ماژول‌های محاسباتی Synergy را بروز رسانی و نصب نمائید.

نکته: سرورهای سری DX و XL نصب سیستم عامل از طریق Intelligent Provisioning را پشتیبانی نمی‌کنند.

جهت دسترسی به Intelligent Provisioning از دو طریق می‌توانید عمل کنید:

 1. زدن دکمه F10 در صفحه Post زمان روشن شدن سرور
 2. از طریق صفحۀ وب iLO و گزینه Always ON می‌توانید بدون راه‌اندازی مجدد البته با امکانات محدودتر به آن وصل شوید.

Intelligent Provisioning چه سرویس‌هایی به کاربر می‌دهد؟

نکته: در سرورهای Intelligent Provisioning 3.40 Gen10 و به بعد نیازمند iLO با فریمور نسخه ۲.۱۰ حداقل می‌باشند.

Intelligent Provisioning دارای قسمت‌های ذیل می‌باشد:

 • Critical boot drives
 • Active Health System (AHS)
 • Erase Utility
 • Deployment Setting

شرکت HPE بروزرسانی سرور را قبل از راه‌اندازی همیشه توصیه می‌کند. بنابراین با دانلود و بروزرسانی آخرین نسخه از Intelligent Provisioning مطمئن شوید به آخرین ویژگی‌های دردسترس، دسترسی دارید. سرورهای پرولینت می‌توانند از طریق ابزار Intelligent Provisioning Firmware Update Utility، فریمورشان آپدیت شود. این ابزار نصب سیستم عامل‌های ذیل را ساده می‌کند:

 • Microsoft Windows Server
 • Red Hat Enterprise Linux
 • SUSE Linux Enterprise Server
 • VMware Esxi/vSphere Custom Image
 • ClearOS

همه نسخه‌های سیستم عامل‌های فوق پشتیبانی نمی‌شود و برای اطلاعات تکمیلی باید به سایت HPE مراجعه کنید.